Dodatek węglowy+ – kto może go otrzymać? Zobacz warunki!

Znaczny wzrost cen węgla spowodował, że obecnie osoby, które chcą zaopatrzyć się w opał na zimę, muszą wydać nawet ponad 3 tysiące złotych za 1 tonę. Aby ułatwić osobom ogrzewającym swoje domy węglem zakup opału, rząd wprowadził specjalny dodatek węglowy. Jak można go uzyskać? Sprawdź koniecznie artykuł napisany we współpracy z portal.faktura.pl/.

Czym jest dodatek węglowy?

Dodatek na zakup węgla, określany też jako dodatek węglowy+ to rodzaj dodatku, który przeznaczony jest dla osób ogrzewających swój dom węglem. Łącznie na ten cel przeznaczono z budżetu 11,5 miliarda złotych.

Uchwalony przez rząd dodatek na węgiel wynosi 3 tysiące złotych i jest wypłacany jednorazowo. Nie ma kryterium dochodowego w przypadku jego wypłacania, dlatego może otrzymać go każda osoba spełniająca warunki wskazane w przepisach.

Celem dodatku jest zredukowanie obciążeń gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Materiał ten w ostatnim czasie znacznie podrożał, dlatego też dla wielu osób, zwłaszcza o niższych dochodach, stał się niemalże nieosiągalny.

Dodatek węglowy może być przeznaczony na dowolny cel, ponieważ nie będzie kontrolowane jego wydatkowanie. Oznacza to, że osoba, która otrzyma dodatek, może zakupić węgiel, ale również może przeznaczyć go na inne wydatki.

Dodatek na węgiel – dla kogo jest dostępny?

Dodatek przeznaczony na kupno węgla wypłacany jest osobom, które spełnią konkretne warunki. Komu przysługuje dodatek węglowy?

Wypłata dodatku jest dostępna dla gospodarstw domowych, które spełnią poniższe warunki:
– Spalają węgiel w kotle (piecu), kozie, kominku, kuchni węglowej, piecu kaflowym, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym albo w piecokuchni.
– Użytkowane w nich urządzenie grzewcze musi być zasilane węglem kamiennym, brykietem albo pelletem, które zawierają minimum 85% węgla kamiennego.
– Gospodarstwo musi być zarejestrowane w CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jako spalające węgiel.
– Złożą wniosek o wypłatę dodatku węglowego – wniosek zawierać wszystkie wymagane informacje oraz złożony we wskazanym terminie.

Będzie można otrzymać tylko jeden dodatek węglowy na gospodarstwo domowe. Wtedy, gdy wnioski zostaną złożone przez kilku członków gospodarstwa domowego, wtedy dodatek jest wypłacany tylko pierwszej osobie.

W jaki sposób złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Otrzymanie dodatku na kupno węgla jest możliwe po złożeniu wniosku. Co zrobić żeby uzyskać dodatek węglowy?

Obsługą wniosków o dodatki węglowe mają zajmować się samorządy – urzędy gmin, miast.

Przepisy zakładają, że wniosek o dodatek węglowy będzie można złożyć w terminie do 30 listopada 2022 roku.

Otrzymany dodatek węglowy nie podlega egzekucji komorniczej, nie trzeba płacić od niego podatku dochodowego, a także nie trzeba uwzględniać go w deklaracji podatkowej.

Random Posts

 • najtańsze surowce chemiczne Lekcje chemii

  W trakcie lekcji chemii wcale nie musimy być skazani na nudę i uczenie się wszystkiego jedynie w teorii. Doskonałym sposobem […]

 • Nocleg w podróży

  Komu w drogę temu nocleg Każdy dłuższy wyjazd poza miejsce zamieszkania wiąże się z koniecznością organizacji noclegu. Obecnie nie jest […]

 • Profesjonalne oczyszczacze powietrza dla firm. Skutecznie dbają o wysoką jakość powietrza

  Czyste, świeże powietrze jest najzdrowsze. Niestety, wiele polskich miejscowości zmaga się z problemem jego nadmiernego zanieczyszczenia, zwłaszcza w trakcie sezonu […]

 • Kupno samochodu

  Muszę kupić samochód, ale mam problem z podjęciem decyzji — co w takiej sytuacji zrobić? Potrzebujesz samochodu, ale nie masz […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*