Stare budownictwo, które niestety stanowi ogromną część ogólnej liczby budynków mieszkalnych w Polsce, dotyka coraz częściej problem związany z uszkadzaniem się stropów, co często prowadzi do ogromnego ryzyka katastrofy budowlanej. W takiej sytuacji jedynym wyjściem bywa całkowita wymiana stropu na nowy. Jest to jednak inwestycja bardzo droga, dlatego też często inwestorzy starają się po prostu wzmocnić strop.
Kiedy można wzmocnić strop?
Decyzja o wzmocnieniu stropu bądź też konieczności jego wyburzenia i postawienia nowego, nie może być podjęta pochopnie i bez wcześniej zrealizowanej bardzo precyzyjnej ekspertyzy budowlanej. To na jej podstawie, przy ocenie przede wszystkim stanu i jakości belek nośnych, podejmuje się decyzje, czy i w jaki sposób dokonać korekty danego stropu.
Jak to zrealizować?
W przypadku podjęcia decyzji o wzmocnieniu stropu zdecydowanie najczęściej inwestorzy decydują się na strop wps. Jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych i najbardziej uniwersalnych technik stawiania i wzmacniania stropów.
Polega na wykorzystywaniu prefabrykowanych elementów, które można swobodnie dostosowywać do potrzeb poprzez stosowanie określonej długości płyt stropowych.
Płyty stropowe wps umieszcza się pomiędzy belkami stalowymi, uzyskując w ten sposób od razu po zakończeniu budowy gotowy strop. Nie ma tu konieczności wykonywania skomplikowanych szalunków w celu zrealizowania wylewek i czekania na związanie się całości konstrukcji. Strop wps jest uniwersalną i szybką metodą na to, aby wzmocnić wcześniej uszkodzony strop.
Niestety remontowanie starych domów czy mieszkań to tak zwana skarbonka bez dna. Jedno się naprawi to drugie się psuje…