Zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym: rodzaje i częstotliwość

Aby zęby były zdrowe na całe życie, należy pamiętać o właściwej profilaktyce. Jednak samo szczotkowanie w domu to za mało. Warto także pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym, gdzie można skorzystać ze specjalnych zabiegów profilaktycznych.

Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Nawet prawidłowa higiena jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie ochronić zębów przed próchnicą. Właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne odwiedzanie specjalisty – dentysta może wtedy sprawdzić stan zębów i jamy ustnej, aby w razie potrzeby rozpocząć potrzebne leczenie.

To, jak często odwiedzać dentystę, zależy głównie od jego wskazań. Najczęściej zaleca się wizyty co pół roku, maksymalnie raz na rok. Jednak w przypadku określonych dolegliwości, na przykład chorób dziąseł, stomatolog może zalecić częstsze kontrole, na przykład raz na 3 miesiące.

Profilaktyka zębów – przegląd zabiegów

W gabinecie stomatologicznym można skorzystać z szerokiej gamy procedur w ramach profilaktyki. Przede wszystkim profilaktyka zębów polega na ich higienizacji, czyli na zabiegach służących do dokładnego oczyszczania zębów – usuwania płytki nazębnej, osadów i zabezpieczania ich przed wpływem bakterii próchniczych.

Zabieg higienizacji składa się z poniższych etapów:
– skaling – usuwanie kamienia nazębnego
– piaskowanie zębów
– lakierowanie fluorem
– lakowanie – wypełnianie bruzd

Taka profilaktyka zębów powinna być prowadzona raz do roku albo częściej, gdy jest to konieczne, na przykład raz na pół roku według wskazań stomatologa.

Artykuł został napisany na podstawie poradników z bloga stomatologicznego dentystagliwice.pl/blog/.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*