Zabezpiecz swój system! Postaw na testy penetracyjne

Osoby, które chcą mieć stuprocentową pewność, iż ich systemy są w pełni zabezpieczone, często stawiają na testy penetracyjne. Jest to bardzo popularny proces w świecie teleinformatycznym. Co więc warto o nich wiedzieć?

Testy penetracyjne w praktyce

Testy penetracyjne to nic innego, jak kontrolowany proces polegający na przeprowadzaniu ataku na wybrany system teleinformatyczny. W rzeczywistości pozwala to ocenić, jaki jest obecny stan zabezpieczeń oraz czy wspomniany system jest odporny na wszelkie próby włamania. Testy to również analiza prowadzona pod kątem nieprawidłowych konfiguracji, bądź możliwych luk występujących w oprogramowaniu.

Zarządzanie sieciami i administracja serwerami, czyli testy penetracyjne

Testy penetracyjne pozwalają upewnić się, że system nie zostanie zaatakowany przez hakerów. To nieodłączny już element zarządzania sieciami i administracją serwerami. Różnią się one od audytu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Test służy do określenia stanu faktycznego bezpieczeństwa określonego obiektu i nie jest oparty na szczególnej specyfikacji. Audyt zaś jest oparty na formalnych specyfikacjach stanu pożądanego i prowadzi do jednoznacznego określenia zgodności obiektu.

Certyfikaty poświadczające kompetencje zespołów testujących

Testy penetracyjne są zależne od stopnia wiedzy zespołu testującego sieci. Te z kolei potwierdzają odpowiednie certyfikaty, takie jak:
– OSCP potwierdzający ogólne techniczne kompetencje z zakresu testów penetracyjnych;
– OSWP – poświadczający wiedzą z zakresu testów sieci bezprzewodowych;
– eWPT – potwierdzający kompetencje z zakresu testów penetracyjnych aplikacji webowych.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*