Wrażliwa skóra twarzy – jak o nią zadbać?

Wrażliwa skóra twarzy jest podatna na zaczerwienienie, bywa ściągnięta, a nawet może się łuszczyć i swędzieć. Jak powinno się ją pielęgnować? Duże znaczenie ma zarówno dobór kosmetyków, jak i ich prawidłowa aplikacja.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Wrażliwa skóra twarzy wyróżnia się przede wszystkim nadmierną reaktywnością, która powoduje pojawienie się objawów jak szczypanie, swędzenie, zaczerwienienie i dyskomfort. Również jest ona w wyższym stopniu narażona na suchość, czyli może być ściągnięta, łuszczyć się, a nawet pękać.

Do pojawienia się powyższych objawów może dojść z powodu reakcji skóry nadwrażliwej na różne czynniki zewnętrzne.

Reakcja może pojawić się między innymi na skutek:
– promieniowania słonecznego
– chłodu
– stresu
– emocji
– kontaktu z wodą
– określonych kosmetyków
– golenia się
– zmian hormonalnych

Jakie kosmetyki polecane są do skóry wrażliwej?

Aby zapobiegać nadmiernej reaktywności skóry oraz łagodzić towarzyszące jej objawy, warto stosować odpowiednie kosmetyki. Jakie z nich polecane są dla cery wrażliwej?

Kosmetyki do oczyszczania cery wrażliwej
Oczyszczanie cery wrażliwej powinno być delikatne. Lepsza będzie wtedy pianka czy żel do mycia twarzy? Najlepiej postawić na piankę lub na mleczko do oczyszczania przeznaczone dla cery wrażliwej. Do zmywania makijażu można wykorzystać płyn micelarny.

Kremy do cery wrażliwej
Do cery wrażliwej poleca się kremy o działaniu nawilżającym, łagodzącym. Co powinien zawierać krem nawilżający do twarzy do skóry wrażliwej? Warto szukać kosmetyków o krótkich składach, na przykład na bazie olejów i maseł roślinnych, zawierających składniki jak gliceryna, pantenol, kwas hialuronowy, mocznik.

Maseczka do cery wrażliwej
Raz na tydzień można zastosować również maseczkę łagodzącą przeznaczoną do cery wrażliwej, która zadba o jej kondycję.

Warto pamiętać o tym, że kosmetyki te powinny być hipoalergiczne, nie powinny zawierać drażniących substancji zapachowych i barwników, konserwantów.

Skóra wrażliwa – o czym pamiętać przy jej pielęgnacji?

Podczas pielęgnacji skóry wrażliwej warto pamiętać również o kilku ważnych zasadach, między innymi:
– Delikatne nakładanie kosmetyków – jak nakładać krem pod oczy i na twarz? Nie należy ich mocno wcierać, ale łagodnie nałożyć na skórę.
– Delikatnie osuszaj twarz – przykładaj do niej czysty ręcznik lub chusteczki jednorazowe, by zebrać wilgoć, ale nie pocieraj jej.
– Unikaj narażania skóry na zimno – podczas chłodnych dni stosuj tłustsze kosmetyki lepiej chroniące skórę przed niskimi temperaturami.
– Zabezpieczaj skórę przed słońcem – stosuj kosmetyki z wysokim filtrem UV, która zabezpieczą ją przed promieniowaniem.
– Korzystaj z hipoalergicznych kosmetyków do makijażu – wybierz delikatny, nieobciążający skóry makijaż.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*