Kierowcy autobusów są dzisiaj poszukiwani przez zakłady komunikacyjne w wielu miastach w Polsce. Mogą oni również znaleźć zatrudnienie w prywatnych firmach świadczących usługi przewozowe. Czy warto pracować w tym zawodzie? Zobacz zalety, wady i zarobki!
Kto może prowadzić autobus?
Obecnie podstawowym wymogiem, aby rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy autobusu, jest posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania tym rodzajem pojazdu.
Aby pracować jako kierowca autobusu, należy spełnić poniższe wymogi:
– Posiadanie prawa jazdy kategorii D,
– Posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Koszty zdobycia uprawnień do prowadzenia autobusu są dość wysokie. Wybrane zakłady komunikacyjne poszukujące kierowców oferują jednak możliwość sfinansowania poniesionych wydatków, przy czym wymagają, by kierowca przez określony czas, na przykład 5 lat, był zatrudniony w firmie.
Oczywiście, kierowca autobusu powinien również wyróżniać się ważnymi na tym stanowisku cechami. Zaliczane są do nich głównie wysoka odporność na stres, odpowiedzialność, umiejętność pracy z ludźmi.
Jakie zalety i wady ma praca kierowcy autobusu?
Praca jako kierowca autobusu ma zarówno swoje zalety, jak i wady, dlatego przed aplikowaniem na takie stanowisko warto poznać je bliżej. Jakie są najważniejsze zalaty i wady kierowcy autobusu?
Na pewno praca ztm warszawa jako kierowca będzie dobrym wyborem dla każdego, kto lubi pracę z pojazdami i lubi być w drodze. Praca ta może być jednak stresująca, ponieważ kierowca znajduje się pod presją czasu, a także musi obsługiwać pasażerów, którzy nie zawsze w spokoju pokonują trasę.
Kierowcy autobusu muszą również pamiętać o tym, że podczas pracy muszą rygorystycznie przestrzegać przepisów, ponieważ w przeciwnym przypadku narażają się na kary i mandaty.
Minusem pracy jako kierowca może być również konieczność prowadzenia pojazdu w ciągu nocy, w weekendy, w święta. Wprawdzie kierowca otrzymuje wtedy większe wynagrodzenie, ale nie zawsze może on liczyć na wolne w ciągu tych dni, gdy mają je jego bliscy.
Zarobki kierowcy autobusu – ile wynoszą?
Na to, ile zarabia kierowca autobusu, wpływa wiele różnych czynników, dlatego wynagrodzenie różni się zależnie od miejsca pracy, wymiaru godzin, stawki stosowanej w danym zakładzie.
Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? Aktualnie warszawscy kierowcy mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie około 4-4,5 tys. złotych netto, natomiast kierowcy bardziej doświadczeni mogą otrzymać jeszcze wyższą pensję. W mniejszych miastach i miejscowościach wynagrodzenie na nieco niższym poziomie.
Wysokość wypłaty podwyższają premie, a także dodatkowe bonusy. Ponadto kierowca może pracować w nadgodzinach, co również pozwala mu na większy zarobek.
Najwięcej zarabiają kierowcy autobusów dalekobieżnych, ponieważ w tym przypadku wynagrodzenie może dochodzić nawet do 8 tys. złotych netto.