Umowa pożyczki – co powinna zawierać?

Zaciągnięcie pożyczki to bardzo często konieczność. Bywają bowiem sytuacje, w których potrzebujemy dodatkowych środków finansowych od razu. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto dokładnie przeanalizować warunki zobowiązania, a przede wszystkim treść umowy zawieranej z pożyczkodawcą. Co powinien zawierać taki dokument? Na co zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury naszego poradnika!

Pożyczki gotówkowe w firmach pozabankowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony konsumentów. To stosunkowo proste i szybkie w uzyskaniu wsparcie pieniężne, które można przeznaczyć tak naprawdę na dowolny cel. Kluczowym aspektem w tym obszarze jest jednak dokładne zapoznanie się z umową, którą podpisujemy. O co dokładnie chodzi?

Pożyczki konsumenckie – jakie są rodzaje

W pierwszej kolejności warto wyróżnić najpopularniejsze rodzaje pożyczek oraz krótko je scharakteryzować. Należy także podkreślić, że oferta firm pożyczkowych jest na tyle szeroka, że każdy znajdziemy rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom. Od lat sporym zainteresowaniem cieszą się pożyczki krótkoterminowe, zwane często także “chwilówkami”. Do ich charakterystycznych cech należy stosunkowo niewielka kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a także krótki, trwający maksymalnie kilka miesięcy, okres spłaty. Pożyczki długoterminowe są z kolei o wiele wyższe i najczęściej zwracane wraz z odsetkami w systemie ratalnym.

Warunki udzielania pożyczek

Obecnie pożyczki konsumencie są skierowane do niemal każdej osoby dorosłej. Wiele podmiotów finansowych udziela ich także osobom zadłużonym, które nie są w stanie otrzymać pomocy od banku. Nie oznacza to oczywiście, że potencjalni pożyczkobiorcy nie są sprawdzani pod kątem swojej wypłacalności, ale procedura jest pod tym względem o wiele mniej restrykcyjna. Aby otrzymać wsparcie w postaci pożyczki należy złożyć stosowny wniosek. W większości przypadków można to zrobić przez Internet, za pośrednictwem strony internetowej pożyczkodawcy.

Umowa pożyczkowa – na co uważać?

Decyzja zapada zazwyczaj w ciągu maksymalnie kilku godzin, chyba że mamy do czynienia z jakimiś brakami formalnymi. Jeśli firma zgodzi się na udzielenie pożyczki, stronom nie pozostaje nic innego, jak zawarcie umowy. W dokumencie powinno znaleźć się jak najwięcej konkretnych informacji dotyczących kwoty zobowiązania, okresu i warunków jego spłaty czy kar umownych za zwrot należności po terminie. Pożyczkobiorca zwrócić szczególną uwagę na zapisy umowy związane z możliwością wcześniejszego zwrotu pożyczonych środków wraz z odsetkami i tego, czy skutkuje to naliczeniem jakiejś opłaty. Umowa musi zawierać informacje o wszystkich dodatkowych płatnościach związanych z udzieleniem pożyczki. Kluczowe jest również to, czy do umowy dołącza się jakieś inne dokumenty czy regulaminy. Jeśli tak, wówczas taka adnotacja musi znaleźć się w treści dokumentu. Umowa pożyczki nie może zawierać żadnej z powszechnie przyjętych klauzul niedozwolonych, a więc bezprawnych postanowień, które wpływają na kształt prawa oraz obowiązków obu stron.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*