Suche, zniszczone dłonie – jak szybko je zregenerować?

Do przesuszenia skóry dłoni najczęściej dochodzi na skutek działania czynników zewnętrznych, które powodują naruszeniu jej naturalnej, ochronnej bariery hydrolipidowej. W jaki sposób można zregenerować suche, szorstkie dłonie w krótkim czasie?

Co powoduje suchość dłoni?

Przesuszeniu skóry dłoni najlepiej zapobiegać, dlatego warto pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej profilaktyce.

Gdy problemem są bardzo suche dłonie przyczyny najczęściej związane są z poniższymi czynnikami:
– Stosowanie zwykłego mydła do mycia dłoni – zwykłe mydła sprzyjają przesuszeniu skóry, ponieważ mają zasadowy odczyn. Po ich użyciu skóra szybko się przesusza, a nawet może się czerwienić, łuszczyć i pękać.
– Brak kremu do dłoni – jeżeli nie używa się kosmetyku jak krem do rąk, najlepiej po każdym ich myciu, również szybciej pojawiają się oznaki ich przesuszenia.
– Kontakt z chemikaliami – mogą być to detergenty w produktach do sprzątania, ale też inne substancje, które niekorzystnie wpływają na skórę dłoni.
– Częste dezynfekowanie dłoni – środki dezynfekujące sprzyjają przesuszeniu skóry na rękach.
– Niskie temperatury – problem nadmiernego przesuszenia skóry dłoni bardzo często nasila się też zimą, gdy pojawiają się mrozy.

Jakie kosmetyki polecane są na przesuszone, szorstkie dłonie?

Gdy pojawiają się objawy nadmiernego przesuszenia skóry, wtedy warto wiedzieć, jak zregenerować zniszczone dłonie. Jakie metody są najskuteczniejsze?

– Silnie nawilżający i regenerujący krem do rąk – powinien być on bogaty w składniki aktywne, by dawać szybką ulgę i intensywnie pielęgnować skórę. Należy nakładać go najlepiej po każdym myciu dłoni.
– Maseczka do dłoni – to ekspresowy sposób na poprawę stanu skóry dłoni. Maseczki mogą mieć różne formy, na przykład skoncentrowanego kremu, rękawiczek pielęgnacyjnych. Maseczkę można też zastosować z bawełnianymi rękawiczkami, by osiągnąć lepsze efekty.
– Delikatny peeling skóry dłoni – pomoże on w usunięciu szorstkiego naskórka i dobrze przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji. Warto wykonać go raz na tydzień, przed nałożeniem maseczki.
– Delikatny kosmetyk oczyszczający do dłoni – najlepiej wybrać żel, piankę lub emulsję do mycia, która nie zawiera agresywnych detergentów, na przykład SLS.

Jak zapobiegać przesuszeniu skóry dłoni?

Gdy udało się już przywrócić spierzchniętej, zaczerwienionej skórze dłoni odpowiednią kondycję, warto również zapobiegać nawrotom takiego stanu.

Przede wszystkim do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto dodać krem do rąk. Najlepiej używać go kilka razy dziennie, po myciu rąk, gdy skóra zaczyna być ściągnięta. Warto mieć go też zawsze przy sobie, na przykład w torebce, samochodzie.

Należy też odpowiednio chronić skórę przed przesuszeniem, stosując rękawiczki ochronne, na przykład podczas sprzątania lub zmywania naczyń.

Random Posts

 • „Kamienie na szaniec”

  „Kamienie na szaniec” to książka Aleksandra Kamińskiego opowiadająca o działalności grupy harcerzy z Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny […]

 • Drewno opałowe Drewno kominkowe

  Drewno kominkowe to artykuł, który znajduje coraz więcej nabywców, bo i coraz więcej domów, szczególnie nowo wybudowanych, wyposażonych jest w […]

 • meble do salonu Jakie meble do salonu wybrać?

  Moda ciągle się zmienia. Widać to przede wszystkim w meblarstwie ale nie tylko. Na dzień dzisiejszy nie kupuje się już […]

 • Stary, dobry makaron z serem w nowym ubraniu

  Makaron z serem jest chyba najczęściej serwowaną potrawą w polskich domach, gdy zależy nam na błyskawicznym przygotowaniu posiłku, a nie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*