Suche, zniszczone dłonie – jak szybko je zregenerować?

Do przesuszenia skóry dłoni najczęściej dochodzi na skutek działania czynników zewnętrznych, które powodują naruszeniu jej naturalnej, ochronnej bariery hydrolipidowej. W jaki sposób można zregenerować suche, szorstkie dłonie w krótkim czasie?

Co powoduje suchość dłoni?

Przesuszeniu skóry dłoni najlepiej zapobiegać, dlatego warto pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej profilaktyce.

Gdy problemem są bardzo suche dłonie przyczyny najczęściej związane są z poniższymi czynnikami:
– Stosowanie zwykłego mydła do mycia dłoni – zwykłe mydła sprzyjają przesuszeniu skóry, ponieważ mają zasadowy odczyn. Po ich użyciu skóra szybko się przesusza, a nawet może się czerwienić, łuszczyć i pękać.
– Brak kremu do dłoni – jeżeli nie używa się kosmetyku jak krem do rąk, najlepiej po każdym ich myciu, również szybciej pojawiają się oznaki ich przesuszenia.
– Kontakt z chemikaliami – mogą być to detergenty w produktach do sprzątania, ale też inne substancje, które niekorzystnie wpływają na skórę dłoni.
– Częste dezynfekowanie dłoni – środki dezynfekujące sprzyjają przesuszeniu skóry na rękach.
– Niskie temperatury – problem nadmiernego przesuszenia skóry dłoni bardzo często nasila się też zimą, gdy pojawiają się mrozy.

Jakie kosmetyki polecane są na przesuszone, szorstkie dłonie?

Gdy pojawiają się objawy nadmiernego przesuszenia skóry, wtedy warto wiedzieć, jak zregenerować zniszczone dłonie. Jakie metody są najskuteczniejsze?

– Silnie nawilżający i regenerujący krem do rąk – powinien być on bogaty w składniki aktywne, by dawać szybką ulgę i intensywnie pielęgnować skórę. Należy nakładać go najlepiej po każdym myciu dłoni.
– Maseczka do dłoni – to ekspresowy sposób na poprawę stanu skóry dłoni. Maseczki mogą mieć różne formy, na przykład skoncentrowanego kremu, rękawiczek pielęgnacyjnych. Maseczkę można też zastosować z bawełnianymi rękawiczkami, by osiągnąć lepsze efekty.
– Delikatny peeling skóry dłoni – pomoże on w usunięciu szorstkiego naskórka i dobrze przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji. Warto wykonać go raz na tydzień, przed nałożeniem maseczki.
– Delikatny kosmetyk oczyszczający do dłoni – najlepiej wybrać żel, piankę lub emulsję do mycia, która nie zawiera agresywnych detergentów, na przykład SLS.

Jak zapobiegać przesuszeniu skóry dłoni?

Gdy udało się już przywrócić spierzchniętej, zaczerwienionej skórze dłoni odpowiednią kondycję, warto również zapobiegać nawrotom takiego stanu.

Przede wszystkim do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto dodać krem do rąk. Najlepiej używać go kilka razy dziennie, po myciu rąk, gdy skóra zaczyna być ściągnięta. Warto mieć go też zawsze przy sobie, na przykład w torebce, samochodzie.

Należy też odpowiednio chronić skórę przed przesuszeniem, stosując rękawiczki ochronne, na przykład podczas sprzątania lub zmywania naczyń.

Random Posts

 • Aranżacja ogrodu: jak stworzyć rajską przestrzeń w swoim podwórku

  Aranżacja ogrodu to nie lada wyzwanie, ale również niezwykła przyjemność. Projektowanie zieleni wokół naszego domu może przynieść wiele satysfakcji oraz […]

 • Jak działa NFZ?

  W Polsce państwową jednostką organizacyjną, która świadczy opiekę zdrowotną, finansowaną ze środków publicznych jest Narodowy Fundusz Zdrowia (w skrócie NFZ). […]

 • używane auto Samochody używane Mazda

  Własny samochód to bardzo komfortowa sprawa. Doceni go zwłaszcza ten, kto całe lata musiał męczyć się z komunikacją kolejową, autobusową, […]

 • Jak prawidłowo dobrać czarne rajstopy?

  Czarne rajstopy to świetny dodatek do całej stylizacji. Jak należy je łączyć z różnymi stylizacjami na różne okazje? Pomogą Ci […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*