Najpopularniejsze rodzaje rozdzielnic

rozdzielnica prądu elektrycznegoRozdzielnice mają szerokie zastosowanie w każdym aspekcie pracy z energią elektryczną. Praktycznie każda instalacja ma w sobie zamontowane takie urządzenie, które ma za zadanie ułatwić kontrolę, konserwację oraz remonty. Jednakże niewielu ludzi ma pojęcie o ich budowie i ważnej roli, którą spełniają, aby energia elektryczna przestała być śmiertelnym zagrożeniem.

Zasadniczo wyróżnia się kilka typów rozdzielnic prądu. Najpopularniejszymi są te dedykowane od obsługi niskich i średnich napięć, gdyż te dwa typy prądu są najczęściej stosowane w polskiej energetyce. Rozdzielnica niskiego napięcia jest małą skrzynką, którą można najczęściej znaleźć w transformatorach. Przeszklone elementy pozwalają na kontrolowanie przyłączy kablowych bez konieczności rozbierania rozdzielnicy. Dzięki niej elektrycy mają możliwość bezpiecznego pomiaru napięcia prądu w obwodach opływowych. Rozdzielnica średniego napięcia jest zwykle trochę większym urządzeniem. Wyróżnia się specyficzną architekturą, która ma za zadanie ułatwić pracę elektryków, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu ich bezpieczeństwa. Rozdzielnice dedykowane średnim napięciom są zwykle droższe niż ich odpowiedniki do niskich napięć. Dzieje się tak dlatego, że stosowane są w nich lepsze jakościowo materiały, które mają pozwolić na dłuższe okresy pracy, bez ryzykowanych zabiegów konserwacyjnych.

Rozdzielnice są „cichymi bohaterami” każdego zakładu przemysłowego i domu. Mało kto zwraca na nie uwagę, a dzięki ich pracy energia elektryczna przestaje być śmiertelnym zagrożeniem, a staje się przydatnym narzędziem.

Źródło: ELTAR

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*