Czy można naliczać odsetki od niezapłaconych faktur?

Niezapłacona faktura jest często dużym problemem. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może zacząć naliczać odsetki za brak zapłaty w terminie? Doradzamy!

Czy można ubiegać się o odsetki od nieopłaconej faktury?

Gdy faktura nie została opłacona terminowo, wtedy powoduje ona najczęściej spore zakłócenia w płynności finansowej firmy. W takim przypadku wystawca faktury powinien zwrócić się do jej odbiorcy, by przypomnieć mu o terminie zapłaty i w razie potrzeby wykorzystać inne rozwiązania, na przykład wezwanie do zapłaty

Jednocześnie może on zacząć naliczać odsetki za brak faktury spłaconej w terminie. Taką możliwość daje mu obowiązujące prawo, a dokładnie Kodeks cywilny. W tym przypadku należy wystawić klientowi albo kontrahentowi notę odsetkową.

Wysokość odsetek od niezapłaconych faktur będzie przy tym zależna od czasu jej nieopłacenia. Im dłużej odbiorca faktury będzie zwlekał z zapłatą, tym wyższe będą jego odsetki.

Niezapłacona faktura – jak obliczyć odsetki?

Przedsiębiorca, który wystawił fakturę, ale nie została ona opłacona, może zatem ubiegać się o otrzymanie odsetek. Jakie odsetki naliczyć od niezapłaconej faktury?

W tym przypadku stosowane są odsetki ustawowe. Według Kodeksu cywilnego naliczane są one na podstawie sumy stopy referencyjnej NBP oraz 5,5 punktów procentowych w ujęciu rocznym.

Należy przy tym naliczać odsetki za każdy dzień zwłoki. Termin naliczania rozpoczyna się od dnia następującego po tym, w którym miała nastąpić zapłata. Ostatnim dniem jest dzień, w którym faktycznie uregulowano należność.

Naliczenie odsetek może odbywać się ręcznie, ale można też zrobić to na inne sposoby. Jak obliczyć odsetki od niezapłaconych faktur łatwiej?

Dzisiaj wiele programów do fakturowania daje możliwość wystawiania not odsetkowych. Wykonują one wtedy obliczenia automatycznie i nie trzeba liczyć ich samodzielnie. Wystarczy tylko wskazać na fakturę, której dotyczy opóźnienie, a program będzie mógł naliczyć odsetki od odpowiedniego dnia aż do wskazanego terminu.

Czy odsetki naliczone od niezapłaconej faktury są kosztem?

Gdy otrzymuje się notę odsetkową za opóźnioną spłatę faktury, wtedy bardzo często pojawia się również pytanie – czy odsetki od niezapłaconej faktury są kosztem?

Przepisy wskazują, że odsetki karne mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu, ale tylko w sytuacji, gdy zostaną one opłacone. Zatem odsetki, które zostały naliczone, ale nie zostały opłacone albo też zostały umorzone, nie są kosztem.

Warto pamiętać o tym, że inaczej sprawa prezentuje się w przypadku odsetek podatkowych, na przykład za nieopłacenie terminowo podatku, składek czy innych opłat. W tym przypadku przepisy uniemożliwiają zaliczenie odsetek podatkowych do kosztów. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy zostały one opłacone, jak i wtedy, gdy ich nie wpłacono. Podpowiedzią mogła by być faktura korygująca.

Random Posts

 • Klasyczne sukienki wieczorowe

  Sukienki wieczorowe szczecin towarzyszą kobietom od wieków. I choć moda nieustannie się zmienia, to sukienki wieczorowe pozostają praktycznie w tej […]

 • hurtownia budowlana Hurtownia budowlana online. Czy to dobry pomysł?

  Budowa domu to duże wyzwanie. Czeka nas bowiem wiele zadań, od projektowania, przez wybór materiałów, po zatrudnienie fachowców, nadzorowanie prac, […]

 • Jak zwiększyć wartość mieszkania na wynajem?

  Na rynku wynajmu mieszkań nie brak szerokiej palety ofert, ale nie wszystkie cieszą się u potencjalnych najemców równym powodzeniem. Jeśli […]

 • autoholowanie szczecin Jak zrobić prawo jazdy?

  Proces wyrabiania prawa jazdy jest bardzo długi, męczący i kosztowny. Najpierw trzydzieści godzin wykładów teoretycznych, które często przeprowadzane są w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*