Kredyt na mieszkanie. Ile trzeba zarabiać, by go dostać?

Jeszcze kilka lat temu uzyskanie kredytu mieszkaniowego nie było większym problemem nawet dla osób z niższymi zarobkami. Teraz sytuacja wygląda już zgoła inaczej ze względu na wysokie stopy procentowe. Ile trzeba dzisiaj zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Kto może dostać kredyt na mieszkanie?

Aby otrzymać kredyt na mieszkanie, trzeba spełnić konkretne warunki podyktowane przez bank. Co warto wiedzieć o finansowaniu kupna mieszkania piastów  przez kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim do uzyskania kredytu na zakup mieszkania konieczna jest właściwa zdolność kredytowa. To termin odnoszący się do zdolności do spłaty kapitału i kosztów kredytu w określonym terminie.

Na zdolność kredytową składają się głównie:
– osiągane dochody
– źródło dochodów
– koszty utrzymania
– raty innych kredytów, limit na kartach kredytowych
– liczba osób w gospodarstwie domowym
– historia kredytowa

Na podstawie tych czynników można określić zdolność kredytową, aby dowiedzieć się, jaką kwotę kredytu można otrzymać i ile będzie wynosić przybliżona kwota raty.

Zarobki a kredyt na mieszkanie – ile musisz zarabiać?

Obecnie ze względu na wysokie stopy procentowe, a tym samym wysokie oprocentowanie kredytów konieczne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej.

Przykładowo osoba, która chciałaby zakupić kawalerkę o metrażu 30 metrów kwadratowych w większym mieście, musi zarabiać średnio około 5000-8000 złotych, by otrzymać kredyt na mieszkanie. W przypadku mieszkania o metrażu 70 metrów kwadratowych kwota ta będzie już przekraczała 10000 złotych.

Im zatem większe mieszkanie i większe miasto, tym zdolność kredytowa musi być wyższa. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast w Polsce, w tym Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia, gdzie obecnie ceny mieszkań są na bardzo wysokim poziomie i przekraczają nawet 10000 złotych za metr kwadratowy. Nieco łatwiej o kupno mieszkania w mniejszych miejscowościach, niemniej jednak nie dają one aż tak szerokich perspektyw jak większe miasta wojewódzkie.

Pamiętaj o wkładzie własnym na zakup mieszkania

Aby dostać w banku kredyt na mieszkanie, trzeba nie tylko mieć odpowiednie zarobki, ale również zgromadzić wkład własny. Co warto o nim wiedzieć?

Wkład własny na zakup mieszkania to pieniądze, które wpłacane są na poczet zakupu nieruchomości. Obecnie posiadanie wkładu własnego jest obowiązkowe i według rekomendacji KNF wynosić ma on 20% kwoty kredytu. Oznacza to, że w przypadku mieszkania o wartości 500 000 złotych konieczne jest posiadanie wkładu własnego na poziomie aż 100 000 złotych.

Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu z niższym wkładem własnym na poziomie 10%, natomiast należy wtedy opłacić specjalne ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego, które podwyższa koszty kredytowania.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*