„Kamienie na szaniec”

book-2363734_640„Kamienie na szaniec” to książka Aleksandra Kamińskiego opowiadająca o działalności grupy harcerzy z Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej. Utwór ten oparty jest na autentycznych wydarzeniach.
Grupka harcerzy, a jednocześnie bliskich przyjaciół, wśród nich Alek, Zośka i Rudy, kończy liceum w 1939 roku i zamiast realizować piękne plany i podbijać świat, staje wobec wojennej rzeczywistości. Wojna zmieniła wszystko, bezpieczny dotąd świat runął. Postanowili więc walczyć, ale nie tak łatwo jest zabijać.
Młodzi szybko musieli dojrzeć i przywyknąć do życia w ciągłym strachu. Stali się nieugięci, a okres okupacji był dla nich czasem wielkiej próby charakterów.
Uczestniczyli w wielu akcjach narażając swoje życie, uczestniczyli w tajnym nauczaniu, rozwieszali polskie flagi, do niemieckich restauracji i kin wpuszczali łzawiące gazy, wybijali witryny w zakładach fotograficznych ze zdjęciami Niemców. Jako działacze Grup Szturmowych wzięli udział w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego, wiozącego sprzęt wojenny na front w Rosji.
Kolejną akcją była akcja pod Arsenałem, w której podczas próby uwolnienia skatowanego przez hitlerowców Rudego, śmiertelnie ranny zostaje Alek.
Zośka zostaje dowódcą i walczy z Niemcami jeszcze podczas kilku akcji. Ginie podczas akcji likwidacji jednego z posterunków żandarmerii niemieckiej.
„Kamienie na szaniec” to wstrząsający dokument poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków. Oddają oni życie w obronie niepodległej Polski. Stanowią wzór wzajemnego oddania i przyjaźni oraz bohaterstwa.

Źródło: Kamienie na szaniec streszczenie

Random Posts

 • Pożyczki dla zadłużonych

  Pożyczka przez internet na konto to często jedyna deska ratunku, gdy potrzebujemy szybko pieniędzy. Jeżeli mamy złą historię kredytową stanowi […]

 • Klasyczne sukienki wieczorowe

  Sukienki wieczorowe szczecin towarzyszą kobietom od wieków. I choć moda nieustannie się zmienia, to sukienki wieczorowe pozostają praktycznie w tej […]

 • Jak wydłużyć spłatę chwilówek?

  Chwilówki są bardzo popularnym sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki. Trudno się temu dziwić. Firmy, które ich udzielają nie oczekują od […]

 • zapalenie korzonków Sprawdź jak uniknąć zapalenia korzonków

  Zdarzyło Ci się po fizycznej pracy odczuwać silny ból, którego nie umiesz sobie wytłumaczyć, a jesteś przekonany, że niczym się […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*