Instalację fotowoltaiczną w domach zakłada się najczęściej z chęci zaoszczędzenia na kosztach energii elektrycznej. Dlatego tak ważna jest ocena opłacalności inwestycji. Żeby dokonać prawidłowych szacunków, trzeba znać szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej oraz przewidywane oszczędności i czas zwrotu inwestycji.
Ile możemy zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej?
Obliczenia pokazują, że dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW oszczędzić można teoretycznie około 2200 zł przy założeniu, że wykorzystujemy 100% wytworzonej energii, co oczywiście w praktyce nie jest możliwe. Dlatego 28 tys. zł, jaką to kwotę należy liczyć za ogniwa wraz z montażem, wydane na zakup fotoogniw zwróci się po około 12 latach. Jeżeli jednak wzrost cen energii będzie większy (co jest niestety prawdopodobne), inwestycja zwróci się o wiele szybciej. Ponieważ żywotność fotoogniw szacowana jest przez wytwórców na około 30 lat (przy 25 letniej gwarancji na co najmniej 80% mocy wyjściowej uzyskiwanej z fotoogniw), to inwestycja jest z pewnością opłacalna w perspektywie co najmniej kilkuletniej.
Czy fotowoltaika ma sens?
Energia uzyskana z ogniw fotowoltaicznych może zostać w warunkach domowych przeznaczona do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego takich jak lodówka, zmywarka czy pralka. Ponadto każdy użytkownik, który użytkuje panele fotowoltaiczne ma prawo do oddawania do sieci energetycznej nadwyżek energii i odbierania ich sobie w ramach okresu rozliczeniowego w mniej korzystnym dla fotowoltaiki czasie.
Instalację fotowoltaiczną można również potraktować jako pomocnicze źródło do podgrzania c.w.u. – instaluje się w tym celu elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody, dzięki czemu zostanie ona podgrzana dużo wcześniej niż będzie potrzebna.