Faktura proforma – czy jest dowodem zakupu? Zastosowanie i elementy proformy

Faktura określana jako proforma jest szczególnym typem dokumentu, który zasadniczo nie jest fakturą, lecz może zapowiadać jej wystawienie. Czym zatem jest faktura proforma? Czy można traktować ją jako dowód zakupu i obowiązek zapłaty? Poznamy sugestie i porady dzięki ekspertom z efaktor.com.pl/

Czym jest faktura proforma?

Najlepiej zacząć od podstawowych zagadnień, czyli od odpowiedzi na pytanie: co to faktura proforma?

Faktura proforma, również określana jako faktura pro forma lub skrótowo proforma, pro forma, jest rodzajem dokumentu przygotowywanego najczęściej przed wystawieniem zwykłej faktury.

W przepisach prawa nie znajdziemy dokładnych informacji, czym jest proforma, ponieważ nie definiują one tej faktury. Nie oznacza to, że nie można jej stosować, ale nie powinna być ona używana w takim zakresie, w jakim standardowe faktury, na przykład faktura VAT.

Proforma – jakie elementy powinna zawierać?

Pod względem swojego wyglądu faktura proforma wygląda niemalże jak zwykła faktura VAT, jednak różni się od niej paroma elementami.

Proforma może mieć postać zarówno dokumentu papierowego, jak i elektronicznego. Nie wymaga ona podpisu.

Do głównych elementów faktury proforma zaliczane są:
– Tytuł – powinien brzmieć „Faktura proforma” albo „Proforma”,
– Numer dokumentu,
– Data i miejsce jego wystawienia,
– Dane stron – sprzedającego i klienta, kontrahenta,
– Przedmiot transakcji,
– Cena jednostkowa przedmiotu i wartość netto,
– Stawka podatku VAT oraz kwota VAT,
– Wartość brutto,
– Całkowity koszt, w tym kwota słownie.

Wobec tego główną różnicą pomiędzy fakturą proforma a fakturą VAT jest jej tytuł, który wskazuje na rodzaj dokumentu.

Dodatkowo w fakturze proforma można też umieścić inne informacje, na przykład termin realizacji transakcji, zapłaty, sposób wniesienia wpłaty.

Faktura proforma – czy jest dowodem zakupu?

Przepisy nie regulują, w jakich sytuacjach można wystawić fakturę proforma. Przedsiębiorcy korzystają z niej zatem na różne sposoby, na przykład jako oferta handlowa, potwierdzenie rezerwacji produktu.

Czy faktura proforma zobowiązuje do zapłaty? Nie, nie stanowi ona obowiązku zapłaty, natomiast często jest ona dokumentem, który przypomina o zapłacie, na przykład po rezerwacji produktu. Jeżeli jednak odbiorca faktury złoży na niej swój podpis, zobowiązując się do zapłaty, wtedy jej wystawca może dochodzić przed sądem konieczności zapłaty za przedmiot transakcji.

Wobec tego, czy faktura proforma jest dowodem zakupu? Nie jest ona tego typu dowodem, ponieważ wystawiana jest ona w momencie, w którym do zakupu jeszcze nie doszło.

Faktura proforma może być też używana w celu przypomnienia o zapłacie, także wtedy, gdy wystawiono już fakturę VAT.

Warto więc pamiętać o tym, że faktura proforma nie jest też dowodem księgowym i nie powinna być ona ujmowana w księgach. Dopiero wtedy, gdy wystawiona będzie faktura VAT lub inna faktura będąca dowodem księgowym, można ją zaksięgować.

Random Posts

 • Tłumaczenie dokumentów – jakie dokumenty wymagane przez norweskie urzędy?

  Osoby planujące mieszkanie w Norwegii muszą mieć świadomość, że w zdecydowanej większości spraw wymagane jest przedłożenie dokumentów w języku norweskim. […]

 • Wiele zalet papierowych toreb

  Proste i eleganckie opakowanie Wykorzystanie papierowych toreb, zamiast ich plastikowych odpowiedników jednorazowego użytku, niesie ze sobą wiele korzyści. Tego rodzaju […]

 • Wybieramy idealne buty do biura

  Moda biurowa rządzi się swoimi prawami. W zależności od charakteru pracy może być mniej lub bardziej formalna. Niekiedy firmy narzucają […]

 • dekorator wnętrz Twój nowy dom

  Domem nazywamy miejsce, w którym czujemy się dobrze i możemy spokojnie w nim odpocząć. Czy to mieszkanie czy samodzielny budynek, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*