Czym pomalować styropian na elewacji?

Styropianowa sztukateria może być efektownym uzupełnieniem elewacji. Jaką farbą ją pomalować? Sprawdź polecane i odradzane rodzaje farb do malowania styropianu!

Malowanie sztukaterii styropianowej na elewacji

Sztukateria styropianowa może być elegancką ozdobą każdego domu. Bonie, wsporniki, opaski okienne i drzwiowe, fasety, pilastry – to tylko kilka propozycji. Aby je dobrać, bardzo pomocna będzie wizualizacja elewacji, która pozwala na przetestowanie różnych wariantów wykończenia ścian zewnętrznych.

Po montażu sztukaterie ze styropianu powinny być zagruntowane i pomalowane, co wydłuża ich trwałość i nadaje im atrakcyjny wygląd. Jaką farbą pomalować styropian? Jeśli zastanawiasz się nad zmianą elewacji swojego budynku to zerknij na stronę elewacyjnie.pl/.

Farby na styropian – co wybrać?

Do malowania styropianu należy stosować farby, które nie zawierają rozpuszczalników, ponieważ rozpuszczalniki mogą spowodować uszkodzenie powierzchni styropianu.

Gdy zastanawiasz się, czym pomalować styropian, najlepszym wyborem będzie farba akrylowa bazująca na wodzie. Farby akrylowe cechują się wysokim poziomem przyczepności, dobrym kryciem, a także są odporne na czynniki zewnętrzne.

Do malowania sztukaterii najlepiej wybierać farby w puszkach, natomiast unikać farb w sprayu.

Jak malować styropian na elewacji?

Malowanie styropianowych elementów na elewacji wymaga postępowania według zaleceń producenta sztukaterii oraz producenta farby.

Przed malowaniem sztukaterii zaleca się zagruntować ją za pomocą preparatów bezpiecznych dla styropianu. Następnie, po wyschnięciu preparatu gruntującego, można przystąpić do malowania powierzchni. Należy stosować wałki albo pędzle i nakładać farbę cienkimi warstwami. Najczęściej stosuje się 2-3 warstwy farby.

Wskazówki pomocne przy malowaniu sztukaterii styropianowej:
– Przed rozpoczęciem malowania wykonaj test na osłoniętym kawałku sztukaterii.
– Nie nakładaj zbyt grubej warstwy farby, by nie spowodować nieestetycznych pęknięć na powierzchni styropianu.
– Prac malarskich nie należy prowadzić w pełnym słońcu, deszczu oraz w temperaturze niższej od 5 stopni Celsjusza.

Random Posts

 • Spódnice damskie – co warto o nich wiedzieć?

  Spódnica to obok sukienki najpopularniejszy element kobiecej garderoby. Panie noszą je niemalże na każdą okazję. Odpowiednia spódnica sprawdzi się zarówno […]

 • Co zrobić, gdy brakuje nam pieniędzy?

  Co mamy zrobić, gdy nagle zabraknie nam pieniędzy na życie? Przecież każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, […]

 • okna dachowe Wszystko na temat blachodachówki

  Niejeden z nas marzy o własnym, wspaniałym budynku mieszkalnym. Koniec końców zaczynamy realizować to swoje najskrytsze pragnienie, przeznaczając większość oszczędności […]

 • modny skórzany plecak Wybór odpowiedniego plecaka

  Wybierając dodatki do naszej garderoby warto zadbać o ich jakość. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będą służyć nam przez […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*