Czego unikać przy urządzaniu pokoju dla niemowlaka?

Rodzice zazwyczaj jeszcze przed przyjściem dziecka na świat urządzają pokoik dla swojego maleństwa. Kiedy wchodzą do sklepów zaczyna się zakupowe szaleństwo. W końcu każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Niestety to często prowadzi do dwóch skrajności – albo powstaje przestrzeń przesycona kolorami, zabawkami i innymi dodatkami, albo pokój staje się przeestetyzowany i tym samym mało przyjazny dla dziecięcych zmysłów. Jakich błędów należy unikać podczas urządzania pokoju niemowlaka?

Zbyt intensywne kolory na ścianach

Rodzicom może się wydawać, że intensywna zieleń czy neonowy róż to idealne kolory do dziecięcego pokoiku. Tymczasem są to barwy, które z czasem zaczynają męczyć oczy, a chodzi przecież o to, żeby dziecko czuło się w tym pomieszczeniu dobrze i mogło w nim wypoczywać. Jeśli chce się postawić na takie barwy jak na przykład różowy czy niebieski, lepiej wybrać odcienie, które nie będą rzucać się w oczy od razu po wejściu do pokoju. Powinny być subtelne i przyjazne dla oka.

Kupowanie „krótkoterminowych” mebli

Miniaturowe krzesełka czy malutki stolik może i wyglądają uroczo, ale po co inwestować w meble, które po krótkim czasie będą musiałby być zastąpione większymi wersjami. To niepotrzebne uszczuplanie portfela. Na rynku istnieją meble modułowe, które „rosną” razem z pociechą. Ta zasada nie dotyczy jednak łóżka – niemowlak musi posiadać specjalne łóżeczko, które zapewni mu bezpieczeństwo i zdrowy sen. 

Wszystko w jednym temacie przewodnim lub jego całkowity brak

Tutaj rodzice również często popadają w dwie skrajności. Tworzą urocze pokoiki dla swoich małych księżniczek – wszędzie róż, lalki, diademy, koronki i tiul, albo pomieszczenie dla małego piłkarza – na podłodze imitacja trawy, bramka w kącie a na ścianach plakaty najlepszych piłkarzy świata. Inni rodzice z kolei w ogóle nie wybierają motywu przewodniego, co prowadzi do powstania kompletnego miszmaszu, w którym maluch nie będzie czuł się fajnie. Urządzając pokój niemowlaka należy więc pamiętać o umiarze i o tym, żeby wszystko było ze sobą spójne.

Szkodliwe przedmioty w pomieszczeniu

Wybierając meble oraz wszelkie dodatki do pokoju niemowlaka należy dokładnie sprawdzać każdy z nich. Z jakich materiałów zostały wykonane, czym są pokryte lub sklejone. Najlepiej jest wybierać produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty potwierdzające jakość oraz gwarantujące bezpieczeństwo. To dotyczy również tapet czy farb, którymi zamierza się pokryć ściany. Obecnie nietrudno jednak znaleźć w sklepie bezpieczne i antyalergiczne materiały.

Nieodpowiednie oświetlenie pokoju

O ile meble czy dodatki w najgorszym wypadku można w dość łatwy sposób wymienić, o tyle z doprowadzeniem dodatkowych kabli do oświetlenia czy wykonaniem dodatkowych gniazdek nie będzie już tak łatwo. Warto przed urządzeniem pokoiku dokładnie rozplanować rozmieszczenie źródeł światła w taki sposób, aby oświetlały one te części pomieszczenia, w którym intensywne światło będzie niezbędne. Dziecko powinno mieć zapewnionych co najmniej kilka rodzajów oświetlenia – nie tylko główne w postaci żyrandola ale również dodatkowe lampki czy kinkiety.

Random Posts

 • Uczelnie prywatne w Warszawie mają coraz lepsze opinie.

  Wybór odpowiedniej uczelni nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy określić interesujący nas kierunek kształcenia. Dopiero później możemy podjąć właściwą […]

 • O rodzajach schodów drewnianych

  Magia naturalnego i wyjątkowo wytrzymałego surowca jakim jest drewno znana jest od lat. Jest też często wykorzystywana i chętnie zamawiana […]

 • Wszystko co musisz wiedzieć o peelingach

  Peelingi już od kilku sezonów są najbardziej uwielbianym sposobem na zadbaną skórę całego ciała i twarzy. Kobiety kochają go za […]

 • Sposoby pakowania towarów

  W dzisiejszych czasach, kiedy społeczeństwo może nie tylko zaspokajać potrzeby podstawowa, a również te ponadpodstawowe przez zakup ich w sklepie […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*