Wybór odpowiedniego obuwia dla małego dziecka jest cięższy niż wielu rodziców może początkowo uważać. Należy pamiętać, że układ kostny w dziecięcych stopach jest wciąż na początkowym etapie rozwoju, a nieodpowiednio dobrane buty mogą przyczynić się do zaburzeń w rozwoju tego układu. W związku z tym powstaje pytanie, w jaki sposób wybrać odpowiednie obuwie dla pociechy? Jakie buty są najlepsze?
Buty oparte o fizjologię dziecka
Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawową funkcją butów dziecięcych jest ochrona stopy przed czynnikami zewnętrznymi. Równocześnie ochrona w żaden sposób nie może utrudniać naturalnej pracy stóp, ponieważ jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju mięśni i stawów pociechy. Chociaż wydaje się to oczywiste, to ze względu na modę, czy też koszty produkcji, w sprzedaży odnaleźć można dużą ilość modeli butów, które w żaden sposób nie są dostosowane do fizjologii dziecięcych stóp. Tak więc najlepsze buty dla dziecka to takie, które tworzone są na podstawie dziecięcej stopy, gdyż ma ona diametralnie inną budowę, kształt oraz potrzeby niż stopa dorosłego człowieka.
Idealne buty dziecięce — co uwzględniają?
Tak, jak zostało wspomniane na początku, dziecięcy układ kostny jest w początkowym etapie rozwoju. W przypadku najmłodszych dzieci ma on formę chrząstki, czego konsekwencją jest możliwość łatwej deformacji stopy w nieodpowiednio dobranych butach. Z tego względu producent powinien zadbać, aby obuwie o odpowiedniej długości posiadało również wystarczającą szerokość. Chodzi o to, aby buty w żadnym miejscu nie uciskały dziecięcej stopy.
Kolejna kwestia, którą należy uwzględnić jest wyjątkowa ruchliwość dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby noszone obuwie w żaden sposób nie krępowała ruchu. Koniec końców jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju zarówno stawów, jak i mięśnie. Z tego względu obuwie niezależnie od tego, czy są to trzewiki chłopięce, czy też zwykłe kapcie, każdorazowo powinny być jak najlżejsze oraz bardzo elastyczne. Dzięki temu naturalna ruchliwość pociechy nie zostanie ograniczona.
Projektant butów nie może również zapominać o tym, że obuwie powinno w stopniu maksymalnym umożliwić dziecku odczuwanie podłoża przez stopy! Jak wykazały badania możliwość regularnego kontaktu stóp z podłożem pozwala na sprawne rozwinięcie umiejętności równowagi. Dlatego tak istotne jest, aby zakładane na dziecięce stópki obuwie pozwalało na maksymalne odczuwanie podłoża.
Cechy dobrego i złego obuwia
Na podstawie tego, co zostało napisane we wcześniej części tekstu można stworzyć listę cech, którymi powinny oraz nie powinny charakteryzować się perfekcyjne buty dziecięce.
Pożądane cechy dobrego obuwia to:
– minimalna waga, także obuwia zimowego,
– szerokość obuwia pozwalająca na swobodny ruch stopy,
– zastosowanie miękkich oraz przewiewnych materiałów,
– maksymalna elastyczność,
– płaska wkładka wewnętrzna i podeszwa.
Cechy, których nie może mieć dobry but to:
– obcas (nawet najmniejszy),
– usztywniany zapiętek i usztywnianie kostki,
– amortyzacja.