Błędy popełniane w negocjacji biznesowej

Niezależnie od tego, czy negocjujesz cenę produktu z dostawcą, warunki umowy z klientem, czy pracujesz nad nową umową biznesową: negocjacje to podstawowa umiejętność skutecznego prowadzenia działalności gospodarczej, ale aby ją nabyć, trzeba nad nią popracować. Wszyscy wiemy, jak trudny może być proces negocjacji. Najmniejszy błąd może Cię drogo kosztować, dlatego tak ważne jest, abyś upewnił się, że nie popełniasz kilku podstawowych błędów. Jakie to błędy? Poniżej przedstawiamy informacje.

1. Niewystarczające przygotowanie do rozmowy

Głównym błędem popełnianym podczas negocjacji jest nieposiadanie wielu informacji o osobie, z którą zamierzamy rozmawiać, lub o jej firmie, np. nie opieranie się na danych i faktach, celach i informacjach o potrzebach, wartościach i stylu negocjacyjnym drugiej strony.

2. Nieumiejętność budowania relacji

Negocjacje wymagają czasu, dlatego kolejnym często popełnianym błędem jest próba zamknięcia transakcji podczas pierwszego spotkania lub rozmowy telefonicznej. Od początku staraj się nawiązać profesjonalną i opartą na zaufaniu relację z właścicielem lub dyrektorem ds. zakupów w innej firmie. Pokaż im, że możesz nie tylko zaoferować im najlepszy produkt lub usługę, ale nawet stać się ich przyjacielem.

3. Branie wszystkiego do siebie

Jako przedsiębiorcy jesteśmy podekscytowani każdym nowym projektem, ale jeśli pozwolimy, aby odrzucenie propozycji lub bardziej agresywne negocjacje wpłynęły na nas, możemy stać się zdesperowani i w końcu zgodzić się na każde porozumienie. Co jest kluczem do uniknięcia wpadnięcia w tę pułapkę? Zamień momenty, w których czujesz się zaatakowany, w okazję do lepszego poznania drugiej strony.

4. Akceptacja złej umowy

Negocjacje mogą być wyczerpujące i niezwykle stresujące, zwłaszcza gdy przychody firmy są niskie, a jej pracownicy desperacko pragną pozyskać nowego klienta. Jednak zawieranie niekorzystnych umów z nadzieją na polecenie lub zwiększenie widoczności marki jest najgorszą z możliwych decyzji. Zawsze jasno określaj swoje cele biznesowe. Zawsze warto skonsultować zwór umowy z prawnikiem.

5. Nadmierne negocjowanie

Jeśli rozmowa przebiega sprawnie, a druga strona jest gotowa do zawarcia transakcji, nie wykorzystuj tej przewagi do granic możliwości. Jeśli nagle zmienisz cenę lub podasz ostrzejsze warunki podpisania umowy, możesz zrobić złe wrażenie i druga osoba może zdecydować się na skrócenie rozmowy. Zawsze działaj strategicznie.

Random Posts

 • Obsługa informatyczna firm – czy jest Ci potrzebna?

  W dzisiejszych czasach większość firm funkcjonuje w dużej mierze w świecie wirtualnym. Szczególnie w dobie pandemii wiele firm mogło przetrwać […]

 • Bezpieczne finanse w Poznaniu

  Działalność gospodarcza w Poznaniu Poznań jest bardzo dynamicznie rozwijającym się miastem. Dzięki sporej przestrzeni, która powinna zostać zagospodarowana, staje się […]

 • Box na auto Wybór bagażnika

  Bagażnik samochodowy wybrać jest bardzo trudno, ponieważ ich oferta jest niezwykle bogata. Nie róbcie zakupów, kierując się wyłącznie korzystną ceną, […]

 • tanie przeprowadzki Wyjazd do pierwszego, własnego mieszkania

  Po ciężkiej pracy, zarabianiu pieniędzy i oszczędzaniu wreszcie pojawiła się możliwość zakupu własnego dachu nad głową. To przełomowy moment w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*