Bieganie w ciąży. Czy jest bezpieczne?

Bieganie w ciąży to dość kontrowersyjny temat, gdyż dotyczy bezpieczeństwa zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka. Uprawianie joggingu w stanie błogosławionym jest zalecane pod warunkiem, że przyszła mama oraz jej dziecko cieszą się zdrowiem i nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego, aby uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej. Przyjrzyjmy się, w jakich okolicznościach zaleca się bieganie w ciąży, a kiedy definitywnie należy sobie odpuścić ten sport.

Aktywność w ciąży – zalety

Sport w ciąży niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim poprawia kondycję przyszłej mamy, pomaga zachować odpowiednią wagę, zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, korzystnie wpływa na ruchomość stawów, a także zmniejsza prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej.

Lekarze uważają także, że bieganie w ciąży korzystnie wpływa na samopoczucie ciężarnych, niweluje obrzęki nóg, a także może przyczynić się do skrócenia samego porodu i ułatwienia samej akcji porodowej.

Przeciwwskazania do biegania w ciąży

Kobiety, które przed zajściem w ciążę regularnie biegały, mogą kontynuować ten sport pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi lekarz prowadzący. Szczególną ostrożność trzeba jednak zachować w pierwszym trymestrze, a dokładnie do końca 12 tygodnia ciąży, który jest najbardziej wrażliwym okresem o największym ryzyku poronienia. Bieganie w tym okresie musi być ściśle nadzorowane przez lekarza, a kobieta powinna dokładnie słuchać swojego organizmu, nie forsować się i traktować sport w kategoriach aktywnego wypoczynku, a nie forsownych treningów.

W dalszych etapach ciąży bieganie nadal powinno odbywać się pod opieką lekarską, jednak minął już okres największego zagrożenia i jeśli czujemy się dobrze i nie mamy żadnych przeciwwskazań lekarskich, możemy z powodzeniem kontynuować ten sport.

Pod żadnym pozorem nie wolno biegać w ciąży w następujących przypadkach:

  • Zdiagnozowane ryzyko przedwczesnego pęknięcia błony płodowej,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Choroby nerek,
  • Krwawienie z dróg rodnych,
  • Zatrzymanie wzrostu dziecka,
  • Niezamknięcie szyjki macicy.

Bieganie a dziecko

Warto wiedzieć, że rekreacyjne bieganie w ciąży, przy zachowaniu odpowiedniego tętna, nie zagraża dziecku, gdyż znajduje się ono w przestrzeni wypełnionej wodami płodowymi, które amortyzują wstrząsy. Jeśli biegamy po płaskim podłożu, mamy odpowiednio dopasowane buty do biegania damskie, które dedykowane są danemu rodzajowi podłoża, nasz strój jest wygodny i chroni nas przed przegrzaniem oraz chłodem, możemy z powodzeniem zaplanować treningi biegowe nawet kilka razy w tygodniu.

Warto jednak pamiętać, aby jogging nie był zbyt intensywny. Tempo powinno być umiarkowane tak, aby biegaczka mogła w tym czasie swobodnie rozmawiać. Zadyszka jest sygnałem do zwolnienia tempa lub przerwania treningu. Nie zapominajmy również o tym, że wraz ze wzrostem tętna mamy wzrasta również tętno dziecka, które na podwyższonym poziomie pozostaje nawet do 20 minut po treningu. Jest więc możliwe, że po bieganiu mama może słabiej odczuwać ruchy dziecka, które zwyczajnie musi również odpocząć po aktywności.

Badania wykazały także, że dzieci, których mamy biegały w czasie ciąży, rodzą się z nieco mniejszą masą, a w późniejszym wieku rzadko kiedy mają nadwagę.

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety i niezwykle duży wysiłek dla jej organizmu. Bieganie, tak jak każda inna aktywność fizyczna, powinna być w tym czasie pod ścisłą kontrolą lekarską. Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwwskazań, warto kontynuować bieganie sprzed ciąży i cieszyć się nie tylko doskonałą formą, ale również rewelacyjnym samopoczuciem przez cały ten magiczny czas.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*