Badanie u ginekologa: kiedy można potwierdzić dziewictwo, a kiedy ciążę?

Podczas badania u ginekologa można zarówno stwierdzić dziewictwo, jak i ciążę. Jakie metody badania są wtedy stosowane?

Jak ginekolog sprawdza dziewictwo?

Na wizytę do gabinetu ginekologicznego warto zgłaszać się regularnie także wtedy, gdy nie rozpoczęło się jeszcze współżycia. Jak ginekolog sprawdza dziewictwo u pacjentki i jak wykonuje wtedy badania ginekologiczne?

Najczęściej lekarz pyta pacjentkę, czy rozpoczęła współżycie. Może także ocenić to podczas badania ginekologicznego, czyli odbywającego się na fotelu. Aby nie naruszyć błony dziewiczej, badania wykonuje się najczęściej przez powłoki brzuszne. Gdy konieczne jest pobranie wymazów, ginekolog stosuje specjalny wziernik ginekologiczny dziewiczy. Badania USG wykonuje się także przez powłoki brzuszne albo przez odbyt.

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?

Pierwszym, oczywistym sygnałem ciąży jest brak miesiączki, ale mogą pojawiać się także inne, subtelne objawy tego odmiennego stanu, na przykład bolesność piersi. W takiej sytuacji warto wykonać test ciążowy lub zgłosić się do laboratorium w celu sprawdzenia poziomu hCG. Jeżeli test jest pozytywny lub wynik hCG jest podwyższony, należy udać się do ginekologa. Kiedy ginekolog może stwierdzić ciąże?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa odbyła się do 10. tygodnia ciąży. Jak szybko ginekolog wykryje ciążę? Podczas badania USG możliwe jest potwierdzenie ciąży już około 4. tygodnia. Wtedy w trakcie badania lekarz może zobaczyć ją w jamie macicy w formie niewielkiego pęcherzyka ciążowego. O ciąży świadczy także rozpulchnienie pochwy i szyjki macicy.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Poradnią Lavida Łódź – https://lavidalodz.pl/poradnie/poradnia-ginekologiczna/.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*