Angielski dla każdego! Porozmawiajmy o czasowniku DO

Język angielski jest bardzo popularnym i niezbędnym językiem w dzisiejszych czasach i po prostu nie można się bez niego obejść. Posługuje się nim większość społeczeństwa i dlatego jest on bardzo potrzebny nie tylko do porozumiewania się na wakacjach, ale również w pracy czy w szkole.

Jednak nauka angielskiego, zwłaszcza dla samouków, może nie być najłatwiejsza. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł z kilkoma przykładami, które pomogą Wam wspólnie nauczyć się czegoś nowego.

Mowa o czasownikach nieregularnych, które są kluczowe w codziennej komunikacji w języku angielskim. Bez ich znajomości, będziesz zdezorientowany zarówno w słowie mówionym, jak i w rozumieniu. Dlatego właśnie przyjrzymy się niektórym czasownikom nieregularnym.

Czasowniki nieregularne

To są czasowniki, których formy musimy się nauczyć. Każdy czasownik nieregularny ma 3 formy, które albo mają zupełnie inną pisownię albo inną wymowę.

Aby zrozumieć i poprawnie używać czasów, musimy znać te czasowniki na pamięć. Na szczęście, do normalnej rozmowy, będziemy potrzebować tylko kilku podstawowych czasowników.

Czasownik DO

Obmiana DO, czyli robić, jest bez wątpienia jednym z najczęściej używanych czasowników w języku angielskim. Dlatego też musimy znać i umieć używać wszystkich jego form.

Czas przeszły DO dosłownie wymaga znajomości tych form. Bez nich, nie bylibyśmy w stanie w ogóle utworzyć czasu przeszłego.

Formy czasownika DO

Bezokolicznik: DO /dʊ/

Czas przeszły: DID /dɪd/

Imiesłów bierny: DONE /dʌn/

Past simple DO

Czas past simple wyraża czynność, która miała miejsce w przeszłości. Czynność mogła się zdarzyć raz lub wielokrotnie.

Z tym czasownikiem jest mały haczyk, więc czytaj uważnie.

Tworzymy ten czas używając 2. formy czasownika DO (np. DID). Dla czasu past simple, nie robimy żadnego rozróżnienia pomiędzy liczbą pojedynczą i mnogą, więc zawsze używamy czasownika DID dla zdań twierdzących.

Zdania przeczące z czasownikiem DO

Uważaj na zdania przeczące. Czasownika w bezokoliczniku używamy do tworzenia przeczenia – czyli DO, a negatywne znaczenie zdania wyrażają czasowniki „did not/didn’t”.  Musimy więc połączyć bezokolicznik DO z czasownikiem DIDN’T.

Czasownik DIDN’T nie zastępuje tutaj bezokolicznika DO. Dlatego, musimy użyć/zapisać oba czasowniki, mimo że są tym samym czasownikiem. Dlatego wynikową formą będzie „DIDN’T DO”, nie tylko „DIDN’T”.

Przykłady:

 „I didn’t that!“ –  Błąd

„I didn’t do that!“ – Poprawnie

„I did that.“

Czas przeszły ciągły DO

Dla czasu przeszłego ciągłego, używamy czasownika DO w połączeniu z końcówką -ing. Jednakże, musisz dodać przymiotnik „was/were” przed czasownikiem w formie DOING. Jeżeli znaczenie zdania jest negatywne, używamy „was not/wasn’t” lub „were not/weren’t”.

Kiedy używać WAS, a kiedy WERE?

To proste. WAS używamy, kiedy podmiot wykonujący czynność jest w 1. lub 3. osobie liczby pojedynczej. To znaczy, jeżeli podmiotem w zdaniu jest „I did/he did”, użyjemy formy WAS.

Dla innych osób, używamy formy WERE. Jednakże, często spotykamy się z tym, że czasownik WERE jest używany w każdej osobie liczby pojedynczej w całości. Jednakże, gramatycznie poprawne jest rozróżnienie tych dwóch form.

Przykłady:

  • I was doing my homeworks all night.
  • You were doing your homeworks all night.
  • They weren’t doing their homeworks all night.

Angielski jest pięknym językiem, w którym można się ciągle doskonalić. Dlatego wystarczy odrobina pracowitości, wprowadzenie rutyny do nauki i pozytywne nastawienie, a efekty same się pojawią. Kto wie, może za pół roku wyjedziesz za granicę i nie będziesz miał problemu z rozmową z mieszkańcami.

Random Posts

  • kupno mieszkania Zakup nieruchomości w Koszalinie

    W życiu niemal każdego człowieka przychodzi moment, w którym podejmuje on decyzję o zakupie domu lub mieszkania. Problem pojawia się, […]

  • Długoterminowa inwestycja

    Ponadczasowym wyborem w przypadku biżuterii okazują się być naszyjniki srebrne. Wydają się nigdy nie wychodzić z mody. Co więcej, pasują […]

  • biała łazienka Stylowa łazienka

    Na pewno od dawna czekasz na ten moment, w którym wreszcie będziesz mógł wprowadzić się do nowego mieszkania. Jednak zanim […]

  • Restrukturyzacja firmy – podstawowe informacje

    Ponieważ firma boryka się z trudnościami finansowymi, plan restrukturyzacji jest możliwy. Na co warto zwrócić uwagę? Jedną z rzeczy, które […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*