Tajemnica zawodowa radcy prawnego

Radca prawny z Gliwic, z uwagi na specyfikę wykonywanego przez siebie zawodu, zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej. Dotyczy to wszystkich kwestii związanych z udostępnionymi przez klienta informacjami dotyczącymi problemu z którym ten zgłasza się do prawnika. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają regulacje prawne w tym obszarze tematycznym i sprawdźmy, kiedy przestrzeganie tajemnicy zawodowej może przestać obowiązywać.

Kodeks Etyki zawodowej

Dobry radca prawny z Gliwic działa w oparciu o zapisy zawarte zarówno w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego, jak i w imię przepisów wynikających z ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Na czym w praktyce polega zachowanie tajemnicy zawodowej? Jest to związane przede wszystkim z nieujawnianiem osobom trzecim informacji uzyskanych przez klienta, a nawet więcej – prawnik nie może z tych danych skorzystać ani w interesie własnym, ani też w interesie osób trzecich.

Jakie informacje chroni tajemnica?

Tajemnica zawodowa radcy prawnego obejmuje wszelkiego typu i rodzaju informacje, które otrzymał on od swojego klienta. Jedyny wyjątek stanowią dane dotyczące uczestnictwa lub obserwacji procederu prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu.

Co więcej – tajemnica radcowska obowiązuje nie tylko w okresie udzielania konkretnej pomocy prawnej, ale również i po zakończeniu współpracy z klientem. Jednym słowem – obowiązuje nieustannie i nie jest w żaden sposób ograniczona czasowo.

Kiedy dopuszcza się zwolnienie z tajemnicy zawodowej?

Doświadczony radca prawny z Gliwic doskonale orientuje się w tym, że nie może zostać zwolniony z zachowania tajemnicy zawodowej wówczas, gdy dane informacje otrzymał podczas udzielania pomocy prawnej lub prowadzenia sprawy. Odmowa udzielenia konkretnej odpowiedzi na pytanie przysługuje radcy wówczas, gdy zostanie powołany na świadka.

Istnieje jednak okoliczność, która dopuszcza do zwolnienia z zachowania tajemnicy. Mowa o sytuacji, w której wiedza posiadana przez radcę prawnego jest kluczowa o rozstrzygnięcia danej sprawy i niezbędna dla dobra prowadzonego postępowania. Do tego dana okoliczność nie jest w stanie zostać udowodniona w żaden inny sposób. O tym jednak, czy prawnik zostanie zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, zadecydować może tylko i wyłącznie sąd.

Random Posts

 • Ile kosztuje sufit napinany?

  Sufity napinane stały się atrakcyjną alternatywą dla sufitów podwieszanych. Wpływ na to mają porównywalne koszty, szybszy montaż, większe możliwości aranżacyjne. […]

 • szkodliwe owady Męczące owady

  Letnie wieczory są wspaniałe. Można w ciepły letni wieczór posiedzieć na tarasie, w ogrodzie lub balkonie. Powdychać świeżego powietrza i […]

 • akcesoria do telefonów Akcesoria do telefonu

  Bez ładowarki trudno jest sobie wyobrazić korzystanie z telefonu komórkowego. Jeżeli więc nasza ładowarka odmówi posłuszeństwa, konieczne jest jak najszybsze […]

 • czarny głośnik bezprzewodowy Jak wybrać sprzęt elektroniczny

  W dzisiejszych czasach technologia rozwija się z dnia na dzień. Niemal codziennie będą pojawiać się na rynku coraz to nowe […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*